Podróżowanie samolotem wiąże się z wieloma zasadami i ograniczeniami, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom. Jednym z najbardziej dokuczliwych przepisów jest ten dotyczący podróżowania z napojami. Wyjaśniamy przepisy, a także podpowiadamy, jak poradzić sobie z zakazem i mieć nieograniczony dostęp do smacznej, czystej wody!
Jak przewozić wodę i inne płyny na pokładzie samolotu? Choć coraz częściej mówi się o zwiększeniu limitu dotyczącego ilości przewożonej samolotem wody, wciąż nie został on wprowadzony w życie. To sprawia, że wiele osób musi pozbywać się jej przed odprawą i kupować ją następnie w wysokich cenach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące przewozu płynów, wyjątki oraz przydatne wskazówki jak sobie z tym poradzić.
Zgodnie z przepisami większości linii lotniczych i lotnisk na całym świecie, istnieją ścisłe ograniczenia dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym. Przede wszystkim dotyczą one pojemności – w bagażu podręcznym muszą znajdować się one w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml, a wszystkie te pojemniki muszą być umieszczone w jednej przezroczystej, zamykanej na suwak torbie plastikowej o pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Dodatkowo, każdy pasażer może przewieźć tylko jedną taką torbę.
Ograniczenia dotyczą wody, napojów oraz innych produktów w formie ciekłej lub półpłynnej, takich jak żele, kremy, perfumy i kosmetyki w płynie, leki w płynie oraz produkty do pielęgnacji ciała, takie jak szampony i odżywki.
Istnieją pewne wyjątki od powyższych zasad. Rodzice podróżujący z małymi dziećmi mają możliwość przewozić większe ilości mleka i jedzenia dla dzieci jednak mogą być one poddane kontroli bezpieczeństwa. Także niektóre leki mogą być przewożone w większych ilościach, pod warunkiem, że są niezbędne na czas podróży (w takim przypadku warto mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza).
Podróżować można również z produktami zakupionymi w strefie wolnocłowej, takimi jak napoje czy kosmetyki – pod warunkiem, że są odpowiednio zapakowane i oznaczone przez sprzedawcę.
Limit 100 ml na przewóz płynów na pokładzie został wprowadzony po udaremnionym zamachu terrorystycznym w 2006 roku. Wówczas brytyjskie służby bezpieczeństwa udaremniły plany zamachowców, którzy mieli zamiar użyć płynnych materiałów wybuchowych do wysadzenia kilku samolotów lecących z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Mieli przenosić substancje wybuchowe w bagażu podręcznym. Choć ograniczenie w dozwolonej pojemności miało być jedynie środkiem tymczasowym, obowiązuje już 18 lat.
Do podróży warto odpowiednio się przygotować – by kontrola bezpieczeństwa nas nie zaskoczyła i by nie zostać, zwłaszcza latem, bez dostępu do świeżej wody pitnej. Jakie butelki są dozwolone na lotnisku? Jak przejść przez kontrolę bezpieczeństwa bez problemów?
Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą pustej butelki filtrującej Dafi i napełnienie jej po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Wiele lotnisk posiada bowiem fontanny z wodą pitną, gdzie można uzupełnić butelkę za darmo.
Choć przewożenie wody samolotem może wydawać się sporym wyzwaniem – odpowiednie przygotowanie gwarantuje niemal stały dostęp do wody!