Pszczoły, choć są niewielkimi i na pierwszy rzut oka niepozornymi owadami, odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Są bowiem kluczowe dla zapylania roślin, a co za tym idzie – do produkcji żywności, utrzymania bioróżnorodności i zdrowia ekosystemów!
Pszczoły są głównymi zapylaczami wielu roślin – zarówno uprawnych, jak i dziko rosnących. Poprzez przenoszenie pyłku umożliwiają zapłodnienie roślin, co prowadzi do produkcji owoców, warzyw i nasion. Szacuje się, że aż około 75 proc. upraw roślinnych na świecie zależy od zapylania przez owady, z czego pszczoły stanowią główną grupę zapylaczy!
To oznacza, że bez pszczół wiele naszych ulubionych owoców i warzyw byłoby trudnych do pozyskania. Jabłka, migdały, truskawki, brokuły, awokado, a nawet kawa – wszystkie te produkty są uzależnione od zapylania przez pszczoły. Ich wpływ na rolnictwo trudno więc przecenić. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły jest szacowana na ponad… 15 miliardów dolarów rocznie.
Jest wiele prostych sposobów na wspieranie tych pożytecznych owadów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:
W swoim ogrodzie lub na balkonie możesz posadzić kwiaty, zioła i krzewów, które dostarczają nektar i pyłek dla pszczół. Świetnie nadadzą się do tego rośliny miododajne, takie jak lawenda, wrzosy czy słoneczniki!
Jak zbudować domek dla pszczół? To proste! Wybierz miejsce w ogrodzie lub na balkonie, które jest słoneczne, osłonięte od wiatru i deszczu. Najlepiej, aby domek był skierowany na południe lub południowy wschód. Przytnij drewnianą deskę na odpowiednie wymiary, tworząc prostokątną lub kwadratową ramę (np. 30×40 cm). Następnie zbij kawałki deski. Rama powinna mieć głębokość około 10-15 cm.
Przytnij pustaki (rurki trzcinowe, bambusowe) na długość odpowiadającą głębokości ramy. Upewnij się, że wewnętrzne średnice są różne, aby przyciągnąć różne gatunki pszczół. Wywierć otwory różnej średnicy i głębokości w niestruganym drewnie upewniając się, że wloty są gładkie, by nie uszkodzić skrzydeł pszczół.
Pozostałe przestrzenie wypełnij kawałkami kory, szyszkami i patykami. Zapewnią one schronienie dla innych pożytecznych owadów. Możesz zamocować siatkę drucianą z przodu domku, by zabezpieczyć materiały przed wypadaniem. Zawieś domek na wysokości około 1-2 metrów nad ziemią. Gotowe!
Pestycydy służą do zwalczania szkodników roślin, jednak mają również poważny wpływ na populacje pszczół, np. neonikotynoidy to klasa pestycydów, które działają na układ nerwowy owadów prowadząc do ich dezorientacji, osłabienia i śmierci.
Kontakt z tymi substancjami może prowadzić do problemów z orientacją, komunikacją i zdolnością do powrotu do ula. Na dodatek, pestycydy są absorbowane przez rośliny i mogą być obecne w nektarze i pyłku, które pszczoły zbierają, co prowadzi do chronicznego narażenia na te substancje.
Z kolei insektycydy działają przez bezpośredni kontakt z owadem, co może być śmiertelne dla pszczół, gdy zetkną się z opryskanymi roślinami.
Ponadto, pestycydy mogą gromadzić się w glebie, wodzie i roślinach tworząc długotrwałe zagrożenie dla pszczół, które nieświadomie zaniosą skażone materiały do ula.
Wystawienie wody dla pszczół w czasie upałów jest bardzo pomocne. Pszczoły potrzebują wody do picia oraz do chłodzenia ula. Dostarczenie im łatwego dostępu do wody może znacznie poprawić ich zdolność do przetrwania w gorące dni. Jak zapewnić wodę dla pszczół?
Użyj do tego płytkiego naczynia, ponieważ pszczoły mogą się topić w głębokiej wodzie. Dodatkowo, zapewnij im powierzchnię do lądowania umieszczając w naczyniu kamienie, szklane kulki lub inne małe obiekty, które wystają ponad powierzchnię wody. Pamiętaj o częstej wymianie wody. Najlepsza będzie do tego woda filtrowana – jest ona pozbawiona zanieczyszczeń, związków chloru i metali ciężkich.
Produkty do filtrowania wody znajdziesz w naszym sklepie dafi.pl
Pamiętaj! Dbając o pszczoły dbasz o cały ekosystem!