Zakaz używania plastiku jednorazowego użytku podczas Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku zapowiedziała burmistrz Paryża. Czy duże imprezy sportowe bez jednorazowych tworzyw sztucznych to nasza przyszłość? Czym zostaną zastąpione butelki plastikowe?
Ślad ekologiczny to termin, którym określa się wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne i który wyraża się w jednostkach powierzchni ziemi potrzebnej do zaspokojenia potrzeb danej populacji w zakresie zasobów naturalnych i absorpcji odpadów. Obejmuje to zużycie zasobów takich jak ziemia, woda, energia oraz emisje gazów cieplarnianych.
Na ślad ekologiczny wpływają nie tylko przemysł i biznes (w postaci zużycia surowców naturalnych, emisji zanieczyszczeń do powietrza, wody i gleby czy produkcję odpadów przemysłowych), ale także budownictwo, transport towarów czy rolnictwo (zużycie wody potrzebnej do nawadniania upraw, przekształcanie lasów i naturalnych terenów na pola uprawne i pastwiska, używanie nawozów i pestycydów).
Ślad ekologiczny generuje także hodowla zwierząt (produkcja paszy dla zwierząt, emisje metanu), sektor energetyczny (zużycie zasobów, emisje gazów cieplarnianych), leśnictwo oraz… indywidualny styl życia każdego z nas w postaci m.in. konsumpcji energii zużywanej do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i zasilania urządzeń domowych, zużycia wody, konsumpcji produktów, takich jak zakupy żywności, odzieży, elektroniki oraz ilości produkowanych przez nas odpadów.
Właśnie z tym ostatnim aspektem starają się walczyć w ostatnim czasie organizatorzy dużych imprez, także sportowych.
Mowa oczywiście o plastiku jednorazowego użytku stosowanego zwykle w sprzedaży m.in. wody butelkowanej. Burmistrz Paryża Anne Hidalgo zapowiedziała, że podczas Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku zostanie wprowadzony zakaz używania plastiku jednorazowego użytku.
– Zdecydowaliśmy, że Igrzyska Olimpijskie będą pierwszym dużym wydarzeniem bez plastiku jednorazowego użytku – wyjaśniła na konferencji prasowej podczas sesji Międzynarodowego Forum Burmistrzów przeciwko Zanieczyszczeniom Tworzyw Sztucznych zorganizowanej przez Paryż i UNEP. Jak przypomniało biuro burmistrz Paryża, “plastik pozostaje poważnym problemem globalnym”. “Każdego roku 14 tys. ssaków i 1,4 mln ptaków morskich ginie z powodu spożycia plastikowych odpadów” – uargumentowało.
Podobnych inicjatyw podejmowanych w trakcie dużych wydarzeń, nie tylko sportowych, jest coraz więcej.
Kibice odwiedzający boiska, stadiony, hale czy strzelnice, a także inne miejsca, gdzie będą odbywały się zawody olimpijskie będą wpuszczani bez plastikowych butelek.
Sponsor Igrzysk Olimpijskich w Paryżu jakim jest Coca-Cola zapowiedział dystrybuowanie swoich produktów dla kibiców w szklanych butelkach wielokrotnego użytku. Ma być także udostępnionych ponad 200 fontann z napojami gazowanymi, które będą rozmieszczone w różnych miejscach terenów olimpijskich.
Kubki wielorazowego użytku mają otrzymywać także zawodnicy podczas maratonu olimpijskiego.
Zakaz używania plastiku jednorazowego użytku został wprowadzony również m.in. podczas ostatniego Maratonu Londyńskiego. Wówczas dystrybuowano napoje w butelkach ze zintegrowaną zakrętką, które były wykonane w 100 proc. z przetworzonego plastiku i zaprojektowane w taki sposób, by mogły być poddane ponownemu recyklingowi. Niektóre napoje były podawane w kompostowalnych kubkach wykonanych np. z papieru czy włókien kukurydzianych.
Imprez bez plastiku jednorazowego użytku jest coraz więcej. Podczas znanego festiwalu muzycznego w Wielkiej Brytanii – Glastonbury Festival, obowiązywał zakaz sprzedaży plastikowych butelek na wodę.
Podczas festiwalu kulturalnego Boom Festival w Portugalii, który od lat promuje podejście zero-waste i ekologiczną świadomość, również wyeliminowano jednorazowy plastik.
Podobnie jest podczas Earth Day Celebrations. Wiele wydarzeń z okazji Dnia Ziemi na całym świecie promuje ekologiczne rozwiązania i unika używania jednorazowego plastiku.
W takim przypadku idealne zastosowanie znajduje butelka filtrująca Dafi . Jest ona nie tylko przeznaczona do wielokrotnego użytku, dzięki czemu może nam służyć przez wiele lat. Daje komfort i wygodę użytkowania, ponieważ możemy napełnić ją w dowolnym miejscu, a zawarte w niej wysokiej jakości filtry oczyszczają wodę ze związków chloru, metali ciężkich oraz drobnych zanieczyszczeń mechanicznych. Dzięki butelce filtrującej Dafi doskonale wpisujemy się w trend zero-waste i możemy w pełni cieszyć się z tego, co oferują nam festiwale oraz imprezy sportowe!
Brak jednorazowego plastiku na imprezach masowych to same korzyści – redukcja odpadów, ograniczona logistyka, mniejszy ślad ekologiczny, a do tego oszczędności dla organizatorów i edukacja ekologiczna uczestników!