Dzień Populacji Światowej obchodzony jest 11 lipca. W kontekście jego obchodów nie sposób pominąć jednego z najważniejszych zasobów na naszej planecie jakim jest… niezbędna do życia woda.
Dzień Populacji Światowej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1989 roku, by zwrócić uwagę na kwestie związane z populacją ludzi na świecie. Inspiracją do jego ustanowienia było osiągnięcie liczby 5 miliardów ludzi na Ziemi 11 lipca 1987 roku.
Celem Dnia Populacji Światowej jest m.in. podnoszenie świadomości dotyczącej szybkiego wzrostu liczby ludności i związanych z tym problemów, takich jak niedobory zasobów, zmiany klimatyczne, degradacja środowiska czy dostęp do usług zdrowotnych i edukacji.
Dzień ten ma też na celu promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez m.in. promowanie polityk i działań, które wspierają odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi i ochronę środowiska.
Woda to składnik niezbędny do życia, a jej zapewnienie stanowi jedno z największych wyzwań współczesnego świata. W miarę jak populacja globalna zwiększa się, rosną także wymagania dotyczące zasobów wodnych. Właśnie w takim przypadku technologie filtrowania wody stają się kluczowym narzędziem w walce o dostęp do czystej i bezpiecznej wody.
Wyzwania związane z dostępem do czystej wody to dziś m.in. rosnąca populacja. Obecnie populacja świata przekroczyła 8 miliardów i wciąż rośnie. Wzrost ten powoduje zwiększone zapotrzebowanie na wodę nie tylko do picia, ale także do uprawiania rolnictwa, rozwoju przemysłu i codziennego życia. Niestety, w wielu regionach, szczególnie w krajach rozwijających się, infrastruktura wodna nie jest wystarczająca i nie jest w stanie sprostać potrzebom mieszkańców. Rozwiązaniem mogą być technologie filtrowania wody.
W obliczu wyzwań jakim jest ograniczony dostęp do zasobów czystej wody kluczowe okazują się technologie filtracji wody. Wśród nowoczesnych technologii filtrowania są m.in. filtry mechaniczne, takie jak filtry z włókna węglowego, które są skutecznym sposobem na usunięcie zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak piasek, rdza czy osady. Filtry mechaniczne są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu.
Kolejnym rodzajem filtra jest filtr węglowy. Wykorzystywany jest w nim węgiel aktywowany, który świetnie sprawdza się w usuwaniu z wody zanieczyszczeń chemicznych, takich jak chlor, pestycydy czy lotne związki organiczne. Dodatkowo, poprawia on smak i zapach wody.
Dzięki stosowaniu filtrów do wody można znacząco zredukować ilość odpadów z plastiku, gdy zastępujemy nimi wodę kupowaną w butelkach wykonanych z plastiku jednorazowego użytku. Inwestycja w filtry do wody to także korzyści finansowe w postaci znaczących oszczędności. Filtrowanie wody jest bowiem znacznie tańsze niż jej kupowanie. Co więcej, korzystanie z technologii filtrowania wody wspiera zrównoważony rozwój poprzez zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych i ochronę środowiska.
Filtrowanie wody to nie tylko szansa na źródło czystej wody, w miejscach, gdzie dostęp do bezpiecznej wody jest utrudniony. To także rozwiązanie dla mieszkańców krajów rozwiniętych, które pozwala zadbać o planetę zmniejszając ślad węglowy i ograniczając ilość odpadów z tworzywa, które rozkłada się w przyrodzie kilkaset lat!