Dzbanki filtrujące są z nami od kilku dekad. Pierwszą polską marką, która zaczęła produkować filtry do wody i dzbanki filtrujące jest Dafi. Marka od ponad 40 lat z sukcesem zaopatruje polskie domy w urządzenia, które pozwalają ograniczyć zużycie plastiku, oszczędzić pieniądze i korzystać z łatwego dostępu do smacznej wody z kranu. Jak wyglądał pierwszy dzbanek filtrujący Dafi i jak zmieniały się te urządzenia na przestrzeni lat?
Dzbanki filtrujące to coś, bez czego trudno dziś sobie wyobrazić gospodarstwo domowe. Filtrują wodę, którą można bez obaw pić bez przegotowania, a na dodatek doskonale nadają się do przygotowywania zup, lemoniad, kaw i różnego rodzaju herbat. Jak wyglądały pierwsze dzbanki filtrujące Dafi?
Filtrowanie wody zaprzątało głowy już w czasach starożytnej Grecji. To właśnie wtedy Hipokrates zaczął przeprowadzać eksperymenty mające na celu oczyszczenie wody. Za najlepszą uważał wodę deszczową, ale – jak twierdził – musiała być ona przegotowana i odcedzona przed wypiciem, by pozbyć się „nieprzyjemnego zapachu”. Zaprojektował prymitywny filtr do wody, znany później jako „rękaw Hipokratesa”. Był to płócienny worek, przez który można było przelewać wodę po jej przegotowaniu.
Z kolei Sir Francis Bacon przeprowadzał eksperymenty, które miały na celu odsalanie i filtrację wody. Sądził, że jeśli woda morska zostanie przepuszczona przez piasek, zostanie oczyszczona z soli. Według niego, cząsteczki piasku utrudniają przenikanie soli do wody. Choć hipoteza okazała się błędna, na nowo zapoczątkowała zainteresowanie dziedziną filtracji wody.
Na przestrzeni lat ewoluował nie tylko sposób filtracji, ale także same urządzenia do filtrowania wody.
Pierwszy dzbanek z filtrem Dafi różnił się wizualnie od obecnie. Pokrywa była wykonana z grubszej warstwy plastiku niż teraz, podobnie jak uchwyt. Dzbanki dostępne były w niewielu kolorach. Ponadto dominowała jedna wielkość i pojemność. Nie było też wskaźnika zużycia filtra, który informowałby o konieczności jego wymiany, a szerokość otworu, przez który wlewało się wodę z kranu była dużo mniejsza, a przez to mniej praktyczna w użyciu niż dziś.
Dzisiaj kształt dzbanków jest bardziej opływowy, “lekki” i nowoczesny. Wykonane są w wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub szkła. Szklane dzbanki filtrujące mają elegancki wygląd i z powodzeniem mogą zastąpić karafkę na wodę. Co więcej, dostępne są w wielu kolorach – m.in. kolorze makowym, limonkowym, miętowym i stalowym, dzięki czemu doskonale komponują się w kuchni. Dostępne są również dzbanki w uniwersalnych kolorach – białym lub czarnym. Więcej informacji o dzbankach filtrujących Dafi znajdziesz na https://dafi.pl/blog/ .
Decydując się na dzbanek z filtrem Dafi mamy dziś szeroki wybór pojemności. Single mogą wybrać niewielki dzbanek 2-litrowy podczas gdy rodziny z dziećmi mogą zdecydować się na pojemność 4 litrów. Dużym udogodnieniem jest również kształt dzbanka, który mieści się w drzwiach lodówki. Dzięki temu, mamy dostęp do chłodnej wody, na bazie której możemy robić lemoniady – co szczególnie sprawdza się latem.
Współczesne dzbanki filtrujące mają też różne rodzaje wskaźników wymiany filtra. W zależności od naszych potrzeb wskaźnik może być manualny lub elektroniczny. Dzbanek może być także wyposażony w inteligentny LED sensor.
Dafi działa na rynku od ponad 40 lat i posiada wiele autorskich i opatentowanych rozwiązań. Każdy etap produkcji odbywa się w Polsce co zapewnia najlepszą kontrolę jakości, bliski kontakt z klientem i szybki serwis gwarancyjny.
Jak zapewnia sam producent, Dafi od początku swojego istnienia kieruje się takimi wartościami jak innowacja, doświadczenie i wydajność. Faktycznie, w ofercie Dafi znajdziemy nie tylko dzbanki z filtrem, ale także praktyczne butelki filtrujące, nowatorskie czajniki elektryczne z wbudowanym filtrem oraz filtry przepływowe pod zlew, które – na tle innych – wyróżnia niezwykle długi czas żywotności filtra wynoszący… nawet rok!